Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Otomobil

BYD’nin 1 milyar dolarlık Türkiye yatırımı, dünya basınında gündem oldu!

Çin’in en büyük elektrikli araç üreticisi BYD ‘nin, Türkiye ‘de 1 milyar dolarlık yatırım yaparak bir fabrika açma planı, dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Bu büyük yatırım hamlesi, Avrupa ve ABD’de Çinli elektrikli araç üreticilerine uygulanan vergi baskılarıyla paralel olarak dikkat çekti.

BYD, Türkiye ‘de yıllık 150.000 araç üretim kapasitesine sahip bir fabrika kurma planlarını açıklamıştı biliyorsunuz ki. Yeni tesisin 2026 yılı sonuna kadar üretime başlaması ve yaklaşık 5.000 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Bu büyük yatırım, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BYD CEO’su Wang Chuanfu’nun katılımıyla düzenlenen bir etkinlikte duyurulmuştu.

byd türkiye fabrikabyd türkiye fabrika

BBC gibi büyük haber ajansları da bu yatırımı haberleştirdiler zira Çinli elektrikli araç üreticileri, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nde artan vergilerle karşı karşıya. Geçen hafta, AB motor endüstrisini korumak amacıyla Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara ek vergi getirdi. Bu karar, BYD’ye Çin’den AB’ye ihraç edilen araçlar için %17,4 oranında ek tarife uygulanmasına yol açtı.

Türkiye, AB Gümrük Birliği’nin bir parçası olduğundan, ülkede üretilen araçlar AB’ye ihraç edildiğinde bu ek tarifelerden muaf tutulabiliyor. Hükümetimiz, Çin’den ithal edilen araçlara %40 ek tarife uygulayarak yerel otomobil üreticilerini desteklemek için de adımlar atmış durumda. Bu stratejik konum, BYD ‘nin Türkiye ‘yi bir fabrika / üretim merkezi olarak seçmesinde önemli bir etken olarak öne çıkıyor.

BYD, son dönemde üretim tesislerini Çin dışında hızla genişletiyor. Geçtiğimiz yılın sonunda şirket AB üyesi Macaristan’da bir üretim tesisi kuracağını duyurdu. Bu, firmanın Avrupa’daki ilk binek otomobil fabrikası olacak ve binlerce iş yaratması bekleniyor. Ayrıca geçtiğimiz Perşembe günü BYD, Güneydoğu Asya’daki ilk fabrikasını Tayland’da açtı. Bu tesisin yıllık 150.000 araç kapasitesine sahip olması ve 10.000 kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.


ABD-Japonya ortaklığı ile yeni nesil yarı iletken teknolojilerinde dev adım: US-JOINT konsorsiyumuABD-Japonya ortaklığı ile yeni nesil yarı iletken teknolojilerinde dev adım: US-JOINT konsorsiyumu

ABD-Japonya ortaklığı ile yeni nesil yarı iletken teknolojilerinde dev adım: US-JOINT konsorsiyumu

US-JOINT konsorsiyumu, ABD ve Japonya’nın önde gelen firmalarıyla yarı iletken teknolojilerinde çığır açmayı hedefliyor.

BYD’nin ABD’li yatırımcı Warren Buffett tarafından desteklenmesi, firmanın küresel çapta büyümesine katkıda bulunan önemli bir faktör. Şirket, Meksika’da da bir üretim tesisi kurmayı planladığını açıkladı.

Velhasıl BYD ’nin Türkiye ’de 1 milyar dolarlık yatırımla bir fabrika açma kararı, dünya basınında büyük yankı uyandırarak Türkiye’nin küresel yarı iletken ve elektrikli araç üretiminde önemli bir oyuncu olma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Yorumlarda düşüncelerinizi belirtirken aşağıdan konuyla ilgili videomuzu da izleyebilirsiniz.

YouTube videoYouTube video

[embedded content]

SDNSDNShiftdelete.net
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...