Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Otomobil

Elektrikli araçlar 3 kat daha fazla sorun çıkarıyor!

Elektrikli araçların (EV’ler) daha az sorun çıkardığı ve daha güvenilir olduğu düşünülür. Ama JD Power’ın 2024 ABD İlk Kalite Çalışması (IQS) sonuçları tam tersini söylüyor. EV’ler ve plug-in hibritler, içten yanmalı motorlu (ICE) araçlara göre 3 kat daha fazla sorun yaşıyor. Peki kullanıcılar en çok hangi sorunlardan şikayetçi?

İçten yanmalı motorlu araçlar, 100 araç başına 180 problem (PP100) ortalamasıyla daha az sorun yaşıyor. Buna karşılık, bataryalı elektrikli araçlar (BEV) ise 100 araç başına 266 problem ortalamasıyla sorun rekoru kırıyor. JD Power Kıdemli Direktörü Frank Hanley, “En son teknolojiyle dolu BEV ve PHEV sahipleri, araçlarını bayilere götürmek zorunda kaldıkları ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar ve bu oran gazla çalışan araç sahiplerine göre üç kat daha yüksek,” diyor.

tesla-kazanç-raporu 2024tesla-kazanç-raporu 2024

Tesla ve geleneksel otomobil üreticileri tarafından üretilen elektrikli araçlar, her ikisi de 266 PP100 ile aynı sorun oranına sahip. Yani, Tesla’nın bu konuda diğer EV üreticilerinden pek bir farkı yok gibi görünüyor. ABD’de satılan araçlar üzerinden yapılan araştırmada, marka bazında baktığımızda, Ram (149 PP100), Chevrolet (160 PP100) ve Hyundai (162 PP100) ana akım kategoride zirvede.


Toyota ilk otonom elektrikli aracını piyasaya sürüyor!Toyota ilk otonom elektrikli aracını piyasaya sürüyor!

Toyota ilk otonom elektrikli aracını piyasaya sürüyor!

Toyota ilk otonom elektrikli aracı Bozhi 3X SUV modeli piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Aracı geliştirmek için bir çok üreticiyle anlaştı.

Ram 1500, büyük hafif hizmet kamyonetler arasında en yüksek sırada yer alırken, Chevrolet dört farklı kategoride en yüksek puanı almış. Hyundai ise Santa Cruz modeliyle orta boy kamyonet kategorisinde lider. Premium markalar arasında ise Porsche (172 PP100) birinci sırada yer alıyor, onu Lexus (174 PP100) ve Genesis (184 PP100) takip ediyor. Genel endüstri ortalaması 195 PP100 iken, ana akım markalar 181 PP100 ortalamasına sahip. Premium markalar ise 232 PP100 ortalamasıyla daha yüksek sorun oranlarına sahip.

Elektrikli otomobilElektrikli otomobil

JD Power’ın çalışması, müşterilerin araçlarının verdiği çok sayıda uyarıdan sık sık şikayet ettiğini de ortaya koyuyor. Mesela, arka koltuk hatırlatma uyarısı, emniyet kemeri takılmamış uyarısı olarak algılanabiliyor. Sürücü yardımı sistemleri de “hatalı ve rahatsız edici uyarılar” nedeniyle eleştiriliyor.

Android Auto ve Apple CarPlay bağlantı sorunları, sürücülerin yaşadığı en yaygın problemler arasında. İç mekan kontrol sistemlerinin kullanıcı dostu olmaması da elektrikli araçlarda daha fazla sorun yaşanmasına yol açıyor. İlginç bir şekilde, hoş olmayan iç mekan kokusu da birçok marka için bir sorun olarak belirtilmiş. HVAC sistemlerinden kaynaklanan bu sorun, özellikle elektrikli araç sahipleri arasında yaygın.

tesla-700-bin-km-batarya-performansitesla-700-bin-km-batarya-performansi

Eğer yeni bir araç almayı düşünüyorsanız, bu bilgiler aklınızda bulunsun. Elektrikli araçlar teknoloji harikası olabilir, ama içten yanmalı motorlu araçların hala daha az sorun çıkardığı bir gerçek. Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...