Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Otomobil

Toyota ilk otonom elektrikli aracını piyasaya sürüyor!

Toyota, otonom sürüş sistemine sahip ilk elektrikli aracını gelecek yıl piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ama şimdilik sadece Çin’de. Reuters’ın haberine göre, Toyota 2025’te Bozhi 3X SUV modelini tanıtacak. Peki bu araç hangi gelişmiş özelliklere sahip olacak?

Toyota tarafından geliştirilen markanın ilk otonom elektrikli aracı, park etme ve otoyollarda ya da şehir içi trafikte gezinme gibi konularda gelişmiş sürüş yardımı sunacak. Toyota, bu sistemi geliştirmek için Mercedes-Benz gibi devlere de yazılım sağlayan Momenta Global ile iş birliği yapıyor.

toyota-ilk-otonom-elektrikli-aracini-piyasaya-suruyortoyota-ilk-otonom-elektrikli-aracini-piyasaya-suruyor

Ayrıca, Toyota 2026-2027 yılları arasında demir fosfat lityum pil piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı. Bu pil, mevcut bZ4X elektrikli aracının üretim maliyetini yüzde 40 oranında azaltacak. Ancak Toyota, tamamen elektrikli araçlara geçiş konusunda acele etmiyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Mazda ve Subaru ile hibrit ve plug-in hibrit motorlar üretmek için iş birliği yaparak, çok yönlü bir yaklaşım benimsediğini göstermişti.


Toyota’yı geride bıraktı! İşte dünyanın en çok satan aracıToyota’yı geride bıraktı! İşte dünyanın en çok satan aracı

Toyota’yı geride bıraktı! İşte dünyanın en çok satan aracı

Tesla Model Y dünyanın en çok satan aracı ünvanını elde etti ve Toyota markasını geride bırakarak büyük bir zafer kutladı.

Geçen yılın sonunda Toyota, Japonya Mobilite Fuarı öncesinde birçok yeni elektrikli araç prototipi tanıttı. Bunlar arasında yedi yolcu kapasitesine sahip Land Cruiser SE ve 400 milin üzerinde menzile sahip EPU: Electric Pickup da bulunuyor.

Bu haber ise, Tesla’nın Tam Otonom Sürüş teknolojisinin Çin’de lansman için onaylanmasından sadece iki ay sonra geldi. Tesla, navigasyon desteği ve şerit düzeyinde haritalama hizmetleri sağlamak için Çinli teknoloji firması Baidu ile birlikte çalışıyor.

Toyota bu hamlesi ile, otonom sürüş teknolojisi ve elektrikli araçlar alanındaki rekabetin ne kadar hızlı geliştiğini gözler önüne sermiş oldu. Gelecek yıl piyasaya sürülecek olan Bozhi 3X SUV, Toyota’nın sürdürülebilir ulaşım hedeflerini nasıl şekillendirdiğini görmek açısından bizce heyecan verici olacak.

Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...