Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Otomobil

Çinli otomobillerden ek vergi düzenlemesine yanıt geldi!

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde aldığı karar kapsamında Çin’den ithal edilen otomotivlere yüzde 38’e varan gümrük vergileri uygulayacağını açıkladı. Chery’den BYD’ye kadar birçok markayı etkileyen bu durum karşısında ilk adımı ise Chery Automobile attı. Şirket, Avrupa’da üretime geçiyor.

Chery, Avrupa Birliği tarafından uygulamaya konulan yeni gümrük vergilerinin etkilerini hafifletmek istiyor. Bu kapsamda yıl sonuna kadar İspanya’da satın aldığı fabrikada elektrikli otomobil üretimine başlamayı planladığını açıkladı. Bu fabrikada üretilen otomobiller ülkemize de ihraç edilebilir.

AB, karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan planın bir parçası olarak Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara çeşitli gümrük vergileri uygulamaya başladı. Bu durum ise Çinli markaların Avrupa pazarına ihraç ettiği elektrikli araçların fiyatlarını önemli ölçüde arttıracak.


Çin’den gelen otomobillere yüzde 40 ek vergi uygulanacak!Çin’den gelen otomobillere yüzde 40 ek vergi uygulanacak!

Çin’den gelen otomobillere yüzde 40 ek vergi uygulanacak!

İthal Çin otomobillerine ek vergi uygulanacak. Resmi Gazete kararına göre Çinli elektrik, içten yanmalı ve hibrit otomobiller için zam kapıda.

Chery Başkan Yardımcısı Zhang Jian ise bu yılın sonlarında İspanya’da üretime başlama planlarını açıkladı. Barselona’da üretime başlayacak fabrika, Chery’nin Avrupa’daki ilk tesisi olacak. Ancak Zhang, mevcut tesisin şirketin bölgedeki orta ve uzun vadeli hedefleri için yeterince büyük olmadığını belirtti.

Avrupa’da yapılacak üretimler ülkemize de katkı sağlayabilir. Bilmeyenler için geçen hafta Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte Çin menşeli belirli otomobillere ilave gümrük vergisi (İGV) getirildi. Yani bu otomobiller için yüzde 40 zam yolda. Ancak İspanya’dan yapılacak ithalatlar sayesinde bu vergi atlanabilir.

Chery, Avrupa için üretim adımıyla kıtada araç üreten ilk büyük Çinli otomobil üreticisi olacak. Bu adımı BYD gibi markaların izleyip izlemeyeceğini zamanla göreceğiz.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...