Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Yazılım

Apple WWDC 2024: Nasıl izlenir? Tanıtılması beklenenler

2024 yılının en önemli ve en büyük etkinliklerinden biri olacağı iddia edilen Apple WWDC 2024, sonunda gerçekleşecek. Uzun süredir beklenen Apple Wolrdwide Developers Conference (Dünya Geliştiriciler Konferansı), özellikle yapay zeka tarafındaki gelişmelerle dikkatleri toplayacak gibi duruyor. İşte Apple WWDC 2024 etkinliğinde tanıtılması beklenenler ve nasıl izlenir yolları…

Özellikle OpenAI tarafından geliştirilen Sora ve GPT-4o modelinden sonra yapay zeka tarafındaki ilginin hızla artması ile birlikte uzun zamandır Apple’ın bir adım atması bekleniyordu. Bugün gerçekleşecek etkinlikte ise iOS 18, iPadOS 18, macOS 15, watchOS 11, tvOS 18, ve visionOS 2 sürümlerini duyurması beklenen Apple, yapay zeka özelliklerini de duyuracak.

WWDC 2024 beklenenlerWWDC 2024 beklenenler

İddialara göre Apple, yapay zeka için kullanılan AI yani Artificial Intelligence ismini “Apple Intelligence” olarak lanse edecek. Sızıntılarda Apple’ın OpenAI ve ChatGPT modellerinden destek alarak iPhone, iPad, ve Mac modelleri için yeni yapay zeka özelliklerini duyurması bekleniyor.


iPhone’ların yerini mi alacak? Apple’dan ilginç patentiPhone’ların yerini mi alacak? Apple’dan ilginç patent

iPhone’ların yerini mi alacak? Apple’dan ilginç patent

Apple, akıllı gözlük ile ilgili yepyeni bir patent başvurusu yaptı. Bu tasarımla, iPhone’un yerine geçmeyi planladığı ortaya atıldı.

10 Haziran saat 20:00’de gerçekleşecek etkinlikte yeni bir cihaz tanıtılması beklenmese de, eylül ayında düzenlenecek iPhone 16 etkinliğine atıfta bulunulabilir. Yeni yapay zeka özelliklerinin ise iPhone 15 Pro veya M1 işlemcili iPad/Mac modelleri veya daha üst modellerde çalışması bekleniyor.

Apple WWDC 2024 nasıl izlenirApple WWDC 2024 nasıl izlenir

Siri’nin daha fazla özelliğe sahip olması, üçüncü parti uygulamaların entegre edilmesi, Fotoğraflar uygulamasının gelişmiş özelliklere sahip olması, yapay zeka tarafından oluşturulmuş emojiler ve dahası beklenenler arasında.

İşte yapay zekanın dışında Apple WWDC 2024 etkinliğinde duyurulması beklenenler:

 • iOS 18 Ana Ekranı: Simgeleri serbestçe yerleştirme ve simge renklerini değiştirme yeteneği.
 • Kontrol Merkezi: Kısayol düğmelerini yeniden düzenlemek ve birden çok sayfa eklemek için yeni arayüz, geliştirilmiş müzik widget’ı ve akıllı ev kontrolleri.
 • Ayarlar Uygulaması: Daha iyi düzenleme ve gezinme ve iOS, iPadOS ve macOS genelinde daha güvenilir arama.
 • Mesajlar Uygulaması: RCS desteği, planlanmış mesajlar, bireysel kelimelerle efektleri tetikleme ve renkli Tapback simgeleri.
 • Parolalar Uygulaması: iCloud Anahtar Zinciri özelliğinin yerini alacak yeni bir parola yöneticisi ve otomatik doldurma uygulaması.
 • Hesap Makinesi Uygulaması: Nihayet iPad’e geliyor ve artık cihazlar arasında yeni ve birleşik bir görünüme sahip.
 • Takvim Uygulaması: Hatırlatıcılar uygulamasından yeni veri entegrasyonu.
 • Sağlık Uygulaması: Daha iyi kan basıncı verisi işleme ve olasılıkla hipertansiyon tespiti, AirPods ile işitme testi desteği ve hamile kullanıcılar için özel özellikler.
 • WatchOS 11: Sorgulara dayalı yanıt formatlaması ile yeni Siri arayüzü, Fitness gibi önemli uygulamalarda büyük değişiklikler.
 • macOS 15’te Safari: Güçlendirilmiş gizlilik önlemleri dahil küçük değişiklikler.
 • Yeni Duvar Kağıdı Paketleri: Hem iOS hem de macOS’te eski simge sürümlerine ve tasarımlarına referanslar.
 • visionOS 2: Vision Pro için işletim sistemi, yeni ortamlar, Parolalar uygulaması ve bazı iPad uygulama sürümlerini içerecek şekilde güncellenecek.

Eğer etkinliği canlı olarak takip etmek isterseniz, Apple’ın websitesinde ve YouTube kanalında yayınlanacak. Ayrıca ShiftDelete.Net YouTube kanalında etkinliği 19:30’dan itibaren canlı olarak yorumlu şekilde takip edebilirsiniz.

YouTube videoYouTube video

[embedded content]

SDNSDNShiftdelete.net

Peki ya siz Apple WWDC 2024 etkinliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce beklenen özelliklerin dışında neler tanıtılacak? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...