Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Otomobil

Çin’den gelen otomobillere yüzde 40 ek vergi uygulanacak!

Türkiye, yerli otomobil üretimini korumak ve dış ticaret açığını kontrol altına almak amacıyla önemli bir adım attı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte Çin menşeli belirli otomobillere ilave gümrük vergisi (İGV) getirildi. Peki Çin’den gelen araçlarda yeni vergilendirme nasıl olacak?

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Çin’den ithal edilen içten yanmalı ve hibrit otomobiller için ilave gümrük vergisi oranı yüzde 40 veya 7 bin dolar olarak belirlendi. Buna göre hangi tutarın daha yüksek olmasına bakılacak.

Bu karar kapsamında Çin menşeili tüm otomobiller için yüzde 50 vergi ödenecek. Bunun yüzde 10’luk kısmı gümrük, yüzde 40’ı ise ilave ek vergi olarak hesaplanacak. Fiyatlandırmada ÖTV ve KDV’yi de atlamamak gerekiyor.


Türk Telekom’dan açıklama! Zam mı geliyor?Türk Telekom’dan açıklama! Zam mı geliyor?

Türk Telekom’dan açıklama! Zam mı geliyor?

Türk Telekom, taahhütlü internet paket fiyatlarını güncelliyor. Peki fiyatlar ne kadar olacak? Detaylar haberimizde…

Yeni düzenleme, Avrupa Birliği ülkeleri ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler dışındaki bölgeleri kapsayacak. İlave gümrük vergisi uygulamasının yanı sıra, ithalat rejiminde de tüketici güvenliği, kamu sağlığı ve yerli üretimin pazar payını korumak gibi amaçlarla çeşitli düzenlemelere gidilecek.

Bu karar, iç pazarda düşüş gösteren yerli otomobil üreticilerin rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Ayrıca kullanıcıları da yerli üretime yönlendirmek istiyor.

Ticaret Bakanlığı, ithalat politikalarında son zamanlarda birçok düzenlemeye gitti. Bu kapsamda yerli üretim, istihdam, dış ticaret ve cari işlemler dengesi hedeflerine ulaşmayı amaçlıyor. İlave gümrük vergisi uygulaması 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...