Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Yazılım

iOS 18 ile Kontrol Merkezi yenileniyor! Neler değişecek?

iOS 18, birçok yeni özellikle birlikte önemli değişiklikler getirecek. Her ne kadar bir süredir gündem olan yapay zeka yetenekleri bu güncellemenin ana teması olsa da başka iyileştirmeler de bizleri bekliyor. Öyle ki iOS 18 ile Kontrol Merkezi de yenilenecek. Peki neler değişecek?

Mark Gurman, Power On haber bülteninde Apple’ın iOS 18 ile birlikte iPhone Kontrol Merkezi bölümünü elden geçirmeye hazırlandığını yazdı. Yeni tasarımda, şu an çalınan müzik widget’ı ve HomeKit akıllı ev kontrolleri için güncellemeler yer alacak.

Gurman, özellikle şu ifadeleri kullandı:

“iOS 18 ile ilgili diğer haberlerde ise birkaç ek bilgi var: Ayarlar uygulaması daha temiz bir arayüz, daha iyi organizasyon ve çok daha gelişmiş arama özelliğiyle yenileniyor (bu özellik macOS’a da geliyor). Bu arada Kontrol Merkezi, yeni bir müzik widget’ı ve akıllı ev cihazlarının nasıl çalıştığını iyileştirmeler ile yükseltilecek.”


Apple bir iPhone’dan daha desteğini çekiyor!Apple bir iPhone’dan daha desteğini çekiyor!

Apple bir iPhone’dan daha desteğini çekiyor!

iPhone 5S eski ürünler listesine eklenen son Apple ürünü oldu. Bu da iPhone 5S için artık tamir desteği sunulmayacağını gösteriyor.

Kontrol Merkezi’nin mevcut hali, 2017’de iPhone X‘in piyasaya sürülmesinden bu yana pek değişmedi. Bu nedenle biraz ilgiyi hak ediyor. Gurman, tam olarak nelerin farklı olacağını ayrı bir şekilde belirtmese de tahminlerde bulunabiliriz.

Şu anda ses kontrolleri ekranın sağ üst köşesinde küçük bir 2×2 kare alanda yer alıyor. Şu anda çalınan sesi kontrol etmek çok yaygın bir kullanım durumu olduğundan, kullanıcılar tarafından uzun süredir talep edilen bir özellik, ‘Şu An Çalınan‘ arayüzünü çok daha büyük hale getirmek. Hatta varsayılan olarak albüm kapağını ve ilerleme çubuğunu eklemek. iOS 17’de, bu ek öğeleri ortaya çıkarmak için uzun basmanız ve beklemeniz gerekiyor.

HomeKit ile ilgili olarak ise iOS sistemi şu anda Kontrol Merkezi’nin Ev bölümünde görüntülenecek en fazla altı aksesuarı akıllıca seçiyor. Ayrıca favori aksesuarlarınızın bulundukları odaya göre düzenlendiği Home uygulamasının mini bir sürümünü ortaya çıkarmak için çift genişlikteki Home kutucuğuna da tıklayabilirsiniz.

Oldukça sinir bozucu olan şey, otomatik düzenin genellikle kullanıcının istediği gibi olmaması. Düzen ayrıca hareket edebiliyor ve görünüşte rastgele değişiyor. Bu da oturma odası ışıkları veya termostat gibi yaygın kontroller için kas hafızasının öğrenmesini zorlaştırıyor.

Kontrol Merkezi’ne açıkça hangi aksesuarların ekleneceğini kendimiz seçebilsek ve orada her zaman görünmesini istediğiniz şeylerin sabit bir düzenine sahip olsak çok daha iyi olurdu. Bu kutucukları Home uygulamasının kendisinde oldukları gibi daha büyük hale getirmek de kullanım kolaylığını artıracaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...