Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Otomobil

İki otomotiv devi Türkiye’ye yatırım yapacak mı? Bakan’dan sürpriz açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çinli elektrikli otomobil üreticileriyle yatırım için görüştüklerini açıkladı. BYD ve Chery’nin ülkemize yatırım yapmaları konusunda önemli aşamalara gelindiğini aktardı. Peki BYD ve Chery, Türkiye için gelecek mi? İşte açıklamada.

Bloomberg’e röportaj veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır; dört farklı firma ile Türkiye’de üretim için görüştüklerini ifade etti. BYD ve Chery ile yürütülen müzakerenin son aşamaya geldiğini dile getirdi. Buna göre sonuçların bu yaz alınabileceğini aktardı.

Kacır konuyla ilgili açıklamasında, “Ümidimiz o (bu yaz yatırım yapılması) yönde. Biz şu anda ikisiyle de mesafe kat ettik. Ama tabii bunlar sonuçta bütün süreçleri değerlendiriyorlar. Bizimle birlikte farklı alternatifleri de değerlendiriyorlar” dedi.


iPhone 16 ekran üretimi ortaya çıktı! Haziran’da başlayacakiPhone 16 ekran üretimi ortaya çıktı! Haziran’da başlayacak

iPhone 16 ekran üretimi ortaya çıktı! Haziran’da başlayacak

Apple, yeni iPhone modeli üzerinde çalışırken, iPhone 16 serisi ekran özellikleri ve üretimi sızdırıldı. İşte detaylar…

Türkiye’nin Çinli şirketler için çekim unsuru oluşturmasında birçok faktör bulunuyor. Bakan Kacır’a göre en büyük faktörlerden biri Gümrük Birliği’ne üye olması. Bu sayede Çinli firmalar, özellikle Avrupa pazarına açılma fırsatı buluyor.

Bakan Kacır, Batı Avrupa’daki Çinli firmalara ait yatırım planlarının Türkiye’ye alternatif olmadığını dile getirdi. Bu kapsamda iki ülke için fırsat yarattığının altını çizdi. Chery İspanya’da bir üretim merkezi kurmasına rağmen, Türkiye yatırımına da sıcak bakıyor.

Çinli firmalar arasında BYD ve Chery’ye ek olarak, MG ve Great Wall Motor bulunuyor. Bakan Kacır ayrıca Togg’un Çinli Farasis ile yürüttüğü batarya iş birliğinin gelecek dönemde yatırıma dönüşebileceğini de ifade etti.

“BYD kendi bataryalarını üreten bir firma. Biz görüştüğümüz bütün elektrikli araç üreticilerine batarya yatırımını da Türkiye’ye getirmeleri durumunda bunun için de çok ayrıcalıklı imkanlar sunacağımızı zaten ifade ediyoruz” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...