Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Otomobil

Daha önce duymadığınız 8 gizli Tesla özelliği!

Elektrikli otomobil denince akla artık ilk olarak Tesla markası geliyor. Amerikan otomobil firması seri üretim elektrikli otomobil konusunda gerçek bir devrim yaptı. Tabi bunun yanında Tesla otomobillerinin çok farklı ve ilginç gizli özellikleri de var. Bu haberimizde sizin için 8 gizli Tesla özelliklerine yer verdik. İşte detaylar…

Tesla gizli özellikleri listesi!

1- Gizli Tesla kör nokta özelliği

Aslında bu özellik aracın birçok noktasında olan kameralar sayesinde aktif olarak kullanılıyor. Fakat bizim anlatacağımız kısımda özelliği şerit değiştirirken veya sinyal verdiğinizde nasıl kullanabileceğiniz olacak. Bu özellik bir nevi “ayarı gizli” diyebiliriz. Şerit değiştirirken canlı kör nokta sistemini kullanmak için “dönüş sinyali özelliğini” aracın ayarlar menüsünden aktif etmeniz gerekiyor.

tesla gizli özellikleritesla gizli özellikleri

2- Bioweapon Defense modu

İsmine bakıldığında “kimyasal silahlardan korunma sistemi” gibi heyecan verici bir özellikle devam ediyoruz. Tesla “Bioweapon Defense” modu sayesinde otomobil içerisine verdiği havayı temizliyor. Zararlı partikül ve dumanların size ulaşmasını önlemek için hepa filtresi aktif oluyor. Özelliği kullanmak için havalandırma menüsünden “radyoaktif bir virüsü simgeleyen Bioweapon Defense” simgesine dokunmak yeterli.


Mercedes-Benz’in tüm ticari sırları ortaya çıktı! Peki nasıl oldu?Mercedes-Benz’in tüm ticari sırları ortaya çıktı! Peki nasıl oldu?

Mercedes-Benz’in tüm ticari sırları ortaya çıktı! Peki nasıl oldu?

Basit ancak sonuçları büyük olacak bir hata! Mercedes-Benz tüm ticari sırlarını ve açık kaynak kodlarını paylaştı!

3- Torpidoya PİN kodu eklemek

Tesla modellerinde torpido gözünü açmak için manuel bir kilit yok. Bunun yerine aracın ekranı üzerinden torpidoyu açabileceğimiz bir menü bulunmakta. Burada Tesla, torpido gözünüzü güvenli bir kasa haline getirebilmek için şifre koyma hakkını size sunuyor. Özelliği aracın ayarlar menüsünden aktif ederek kullanabilirsiniz.

4- Yeşil ışık uyarı sistemi

Otonom sürüş özelliklerine sahip olan Tesla modelleri trafikte tüm çevreyi kontrol edebiliyor. Burada tüm çevreden kasıt yayalar, otomobiller ve yapılar gibi hareketli-hareketsiz cisimlerin yanında trafik işaretlerini de kapsıyor. Tesla modelleri Ayarlar>Otonom Sürüş özellikleri kısmında yapacağınız bir ayarlama ile trafikte yeşil ışık yandığında sizi “ses ile uyarabiliyor”. Bu da trafik ışıklarında kullanıcıların yaşadığı dalgınlık gibi sorunların önüne geçiliyor.

tesla gizli özellikleritesla gizli özellikleri

5- Gizli kapı açma kolu

Birçok Tesla modelinin kapısı elektriksel bir düğme veya uygulama üzerinden açılmakta. Bu fikir ilk başta birçok kullanıcıyı mutlu ediyor. Ancak acil bir durumda veya aracın elektrik tertibatında yaşanacak bir sorunda kullanıcılar manuel kapı açma koluna ihtiyaç duyuyor. Çok fark edilmese de bu kol araçlarda yer alıyor. Kapılarda yer alan tutma kollarının hemen arkasında manuel kapı açma kolu yer almakta.

6- Joe Modu

Bu özellik araç kullanıcısından çok arka tarafta oturan yolcuları ilgilendiriyor. Araç içerisinde sinyal, ikaz, park sensörü gibi birçok sürücü odaklı ses ikaz sistemi bulunmakta. Kısa mesafeli yolculuklarda bu sesler arak tarafta bulunan yolcuları rahatsız etmiyor ancak uzun yolda biraz sinir bozucu olabiliyorlar. Aracınızın Ayarlar>Güvenlik kısmından Joe Modu’nu aktif ederek bu seslerin daha kısık olarak duyulmasını sağlayabilirsiniz.

7- Telefondan adres gönderme

Artık eskisi gibi adresleri bir kağıda yazma veya arayarak öğrenme gibi alışkanlıklarımız kalmadı. Bunun yerine “abi bana bi konum atsana” gibi sözler hayatımıza yerleşti. Telefonunuza herhangi bir uygulamadan gelen konum bilgisini Tesla uygulaması ile paylaştığınızda konum otomatik olarak aracınıza geliyor.

tesla gizli özellikleritesla gizli özellikleri

8- Batarya-menzil geçiş ikonu değişmesi

Bu aslında alışkanlık üzerine kurulu bir özellik. Bazı kullanıcılar kalan menzil miktarını kilometre olarak görmek isterken bazıları kalan batarya yüzdesini görmek istiyor. Bu değişimi Ayarlar uygulamasından yapabiliyorsunuz ancak daha pratik bir yolu da var. Pil işareti solundaki menzil/batarya ikonuna basarak iki ikon arasında geçiş yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...