Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

İnternet

Türkiye’ye gelmeyen Starlink, şimdi de uzayda açılıyor!

SpaceX, Starlink uydu internet hizmetini uzayda erişime açmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki dönemde mürettebatlı olarak açılması planlanan ilk ticari uzay istasyonu olan Vast Haven-1’de Starlink interneti erişilebilir olacak.

Vast tarafından yapılan açıklamada, 2025 yılında fırlatılması planlanan Haven-1’in Starlink ağını destekleyeceği belirtildi. Uydular ve kullanıcılar arasında geniş bant veri iletimi için yüksek hızlı lazer ışınları kullanacağını dile getirdi.

SpaceX’in “lazer link” teknolojisiyle donatılacak Haven-1 uzay istasyonu, bu sayede kullanıcılara WiFi erişimi sağlayacak. SpaceX, video yayını ve bilimsel deneyler gibi faaliyetler için yeterince yüksek internet bağlantısı sunacağını belirtti.


BMW ve Rimac’ten iş birliği! Elektrikli otomobil batarya teknolojisinde yeni dönem

BMW ve Rimac’ten iş birliği! Elektrikli otomobil batarya teknolojisinde yeni dönem

BMW ve Rimac Technology gelecek nesil elektrikli otomobil batarya teknolojilerini geliştirmek için bir iş birliği yaptı. Bizi neler bekliyor?

Starlink’in lazer bağlantısı, 100 Gbps’ye kadar veri iletim hızı sunuyor. Bu da Dünya’daki fiber optik hızlarla aynı seviyede olduğu anlamına geliyor. Vast CEO’su Max Haot’a göre Haven-1, 2025 yılında müşteri almaya başladığında ISS gibi diğer istasyonlardan farklı olarak uzayda düşük gecikmeli bağlantı sunacak.

Bu ortaklık, şimdiye kadar lazer bağlantılarını dünyada sunan Starlink için de bir ilki temsil ediyor. SpaceX, diğer uzay araçları için de lazer bağlantı sunmak istediğini ifade etti.

Şirketle bu anlaşmanın, Vast uzay istasyonlarının Starlink ile donatılması dahil olmak üzere daha fazla iş birliğine kapı araladığını söyledi. Özel uzay istasyonları ticari hale gelmeye başladıkça, uzayda yüksek hızlı internet ihtiyacı da kaçınılmaz olacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Otomobil

Aston Martin, Lagonda markasını ayrı bir üst düzey elektrikli marka olarak yeniden piyasaya sürme hedefinden vazgeçme kararı aldı. Şirket Başkanı Lawrence Stroll, Lagonda’yı Bentley...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...