Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Yazılım

Android 15 geliştirici ön izleme 2 yayınlandı!

Android 15 geliştirici ön izleme sürümü 2 yayınlandı. İlk sürüm bundan bir ay önce karşımıza çıktı ve çok da büyük değişimler getirmiyordu. Ancak yeni Android 15 güncellemesi yeni getirdiği özellikleri ile dikkat çekiyor. Bunlardan en önemlisi ise Android 15 uydu tabanlı mesajlaşma özelliği.

Android 15 geliştirici ön izleme sürümü 2 güncellemesi ve özellikleri

Google, yeni Android sürümü için takvim ilerlemeye devam ediyor. Şubat ayında ilk geliştirici ön izleme sürümü yayınlanan Android 15, beklendiği gibi Mart ayında ikinci sürümle karşımıza çıktı. Bundan sonra ise her ay Android 15 Beta sürümleri karşımıza çıkacak. Google Ağustos ve Ekim ayı arası ise Android 15 final sürümünü yayınlayacak.

Uydu tabanlı mesajlaşma özelliği

  • Android 15 geliştirici 2 sürümü beklendiği gibi uydu tabanlı mesajlaşma özelliği getirdi. Google yeni sürümün basın bülteninde de açıkça “mesaj göndermek ve almak için uydu bağlantısını kullanmak üzere önceden yüklenmiş RCS uygulamaları” ibaresine yer veriyor.
  • Bu anlamda Android 15 uydu tabanlı mesajlaşma özelliği resmi olarak karşımıza çıkacak. Aslında bu özellik Android 14’te de yer alıyor. Google ise Android 15 ile bu özelliği daha da geliştirdiğini açıkladı. Google bu anlamda Android 15’in uydu ile bağlantının ne zaman kurulduğunu ve bunun bazı uygulama işlevlerini sınırlandırdığını daha net belirtecek.
Android 15 özellikleri, android 15 güncellemesi, android 15 geliştirici ön izleme 2, geliştirici ön izleme 2 sürümü
Android 15 geliştirici ön izleme 2 ile uydu mesajlaşma için Android’e uyduya bağlanabileceğine dair bir uyarı mesajı eklendi.

Google Vlogger ile konuşan avatar dönemi başlıyor

Google Vlogger ile konuşan avatar dönemi başlıyor

Google, Vlogger adlı yeni yapay zeka modeli ile sadece bir fotoğraf üzerinden, çok gerçekçi ve konuşan avatarlar oluşturuyor.

Uygulamalarda ekran kaydı bildirimi

  • Android 15 geliştirici ön izleme 2 sürümü güncellemesi, kullandığınız uygulamada etkin bir ekran kaydedici olduğunun da bilgisini de verecek. Bu özellikle Android kullanıcı güvenliği için önemli bir adım. Böylece kullanıcılar kullandıkları Android uygulamanın ekran etkinliklerini takip edip etmediğini de takip edebilecek.
  • Ekran kaydında ise görüntülü bir kayıttan bahsetmiyoruz. Bazı uygulamalar kullanıcıların ekran üzerindeki hareketlerini izleyerek veri elde etmeye çalışıyor. Android 15 bu tür bir kaydı kullanıcıya bildirecek.

Dik katlanır paket telefonlar için ikinci ekran desteği

  • Geliştirici ön izleme sürümü ile ikiye katlanan akıllı telefonlara da destek geliyor. Artık geliştiriciler Galaxy Z Flip 5 gibi modeller için uygulamaları kapak ekrana da taşıma desteğine de sahip olacak.

Geliştirilmiş NFC

  • Android 15 ile NFC temassız ödeme de daha gelişmiş bir hale geliyor. Buna göre NFC ödeme yaparken ödeme noktası ile tam temas sağlanmadığında NFC bir gözlem moduna girecek. Böylece NFC temassız ödemenin gerçekleşmediğinden emin olabileceksiniz.
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, son dönemde Türkiye pazarındaki tüm ürünlerinin fiyatlarını önemli ölçüde artırdı. Bu zam, iPhone 15 serisinin yanı sıra önceki modellerde de bir fiyat artışına...