Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

İnternet

Bakan açıkladı! Türkiye, 5G’ye ne zaman geçiyor?

Türkiye uzun yıllardır 5G teknolojisine geçiş yapmaya çalışıyor. Bu kapsamda büyük bütçeli projelerin devam ettiğini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 5G için yeni bir tarih verdi. Peki Türkiye’de 5G’nin durumu ne?

Türkiye, 5G teknolojisi için geri sayıma başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Türkiye’nin 6. haberleşme uydusu Türksat 6A ile yeni bir dönem başlayacağını söyledi. Bakan Uraloğlu “muhtemelen” 2026 yılında 5G teknolojisine geçiş yapılacağını dile getirdi.

Türksat 6A uydusunun Haziran ayında ABD’den fırlatılması planlanıyor. Yeni uyduyla birlikte Türkiye’nin haberleşme uydularının kapsama alanı Ön Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın önemli bölümlerini de kapsayacak.


Google, Avrupa’da değişime gidiyor!

Google, Avrupa’da değişime gidiyor!

Google, Avrupa Birliği tarafından getirilen Dijital Pazarlama Düzenlemesi kapsamında bir dizi değişikliğe gidiyor.

5G teknolojisine geçiş süreci hakkında bilgi veren Bakan, “Sizlerin yakından takip ettiği, beklediği 5G teknolojisine uygun zamanda doğru piyasa şartlarıyla geçmeyi düşünüyoruz. Muhtemelen 2026 yılında 5G’ye geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma Bakanı ayrıca İstanbul Havalimanı’nda bazı bölgelerde deneysel olarak 5G kullanılabildiğini söyledi. Bazı üretim tesislerinde de deneme amaçlı 5G teknoloji ruhsatı verildiğini hatırlattı. İlerleyen yıllarda kapsama haritasının daha da genişlemesi bekleniyor. 

5G, Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi ileri düzey bağlantılı cihazları destekleyerek, akıllı evlerden otomobillere, sağlık hizmetlerinden endüstriyel uygulamalara kadar birçok alanda da kullanılabilir. Hatta bazı Avrupa ülkelerinde, bu teknoloji sayesinde uzaktan ameliyat yapılabiliyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok değerli.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik

Telefon

vivo, katlanabilir telefon pazarındaki iddiasını sürdürerek X Fold 3 serisini kullanıcılarla buluşturma hazırlıklarını sürdürüyor. Çeşitli sızıntıların artması, lansmanın yaklaştığını gösteriyor. Son bilgilere göre, X...

Telefon

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, beklenen tasarım ve...

Sinema

Netflix, son dönemde yaşadığı abone kayıplarını telafi etmek ve daha kaliteli içerikler sunmak amacıyla radikal değişikliklere gidiyor. Bu çerçevede, daha az ancak daha nitelikli...

Telefon

Apple, son dönemde Türkiye pazarındaki tüm ürünlerinin fiyatlarını önemli ölçüde artırdı. Bu zam, iPhone 15 serisinin yanı sıra önceki modellerde de bir fiyat artışına...